Biopsja piersi


Biopsja piersi, a właściwie biopsja gruczołu sutkowego to procedura diagnostyczna, która polega na aspiracji płynu z komórkami lub też na wycięciu fragmentu tkanki piersi. Następnie pobrany materiał badany jest pod mikroskopem na obecność zmian mogących świadczyć o patologii, a szczególnie o rozroście nowotworowym. Do niedawna biopsję piersi przeprowadzało się w sali operacyjnej i w warunkach hospitalizacji. Obecnie jednak zabieg ten jest minimalnie inwazyjny. Do biopsji gruczołu sutkowego wykorzystuje się techniki takie jak:

 • aspiracyjna biopsja cienkoigłowa,
 • biopsja gruboigłowa,
 • otwarta biopsja chirurgiczna,
 • biopsja mammotomiczna.

Biopsja chirurgiczna przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Podczas zabiegu w piersi chorej umieszcza się specjalny marker, dzięki któremu oznacza się miejsce zmiany. W dalszej kolejności chirurg wykonuje 3-4 centymetrowe nacięcie oraz pobiera tkankę do badania i zszywa nacięcie. Mimo, że powrót do zdrowia nie trwa długo, to bardzo często kobiety po biopsji chirurgicznej skarżą się na blizny, ból oraz deformacje piersi.

Biopsja piersi wykonywana metodą cienkoigłowąBiopsja gruboigłowa jest metodą mało inwazyjną. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pojedyncze preparaty pobierane są kilkukrotnie, a więc konieczne jest wykonanie kilku wkłuć.

Biopsja cienkoigłowa opiera się na wprowadzeniu do zmiany w piersi cienkiej igły. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a sama metoda jest dosyć szybka i niezbyt uciążliwa. Charakteryzuje się jednak znacznym procentem wyników fałszywych – około 20%. Przy pomocy cienkiej igły możliwe jest pobranie jedynie materiału komórkowego, co jest niewystarczające do postawienia pełnej i prawidłowej diagnozy.

Biopsja mammotomiczna przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i najczęściej trwa około 20-30 minut. Dzięki temu badaniu możliwe jest postawienie bardzo precyzyjnej diagnozy. W badaniu stosuje się jedynie miejscowe znieczulenie, nie potrzebne są szwy, a jedynie plastry i uciskowy opatrunek, który można zdjąć po około 24 godzinach od zabiegu. Praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jednak większy wysiłek fizyczny, między innymi aktywność sportowa może być podjęta dopiero po 2 dniach od zabiegu.

Prawidłowe wykonanie zabiegu ułatwia wykorzystanie odpowiednich metod obrazowych, które pozwalają na lokalizację zmian. Wśród tych metod można wyróżnić: stereotaksję, rezonans magnetyczny oraz ultrasonografię.

Wskazania i zastosowanie

Wskazaniem do wykonania biopsji piersi jest zauważenie pewnych nieprawidłowości w rutynowym badaniu mammograficznym lub ultrasonograficznym, między innymi guzków czy też torbieli. Ponadto za pomocą samych badań obrazowych niemożliwe jest określenie charakteru zmiany (łagodna lub złośliwa). Dopiero pobranie tkanki za pomocą biopsji oraz poddanie jej badaniu mikroskopowemu pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonania biopsji piersi wymienić można:

 • infekcje skóry w miejscu planowanej biopsji,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność układu odpornościowego.

Warto pamiętać, że ciąża często nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania biopsji piersi.

Powikłania i objawy niepożądane

Ryzyko pojawienia się powikłań jest niewielkie. Zazwyczaj pełny powrót do zdrowia następuje w przeciągu 1-2 dni. Wśród możliwych powikłań biopsji wymienić można:

 • infekcje w pobliżu miejsca wykonania biopsji,
 • siniaki oraz dyskomfort w miejscu biopsji,
 • przedłużające się krwawienie z miejsca biopsji,
 • krwiaki w miejscu wkłucia pojawiające się po zabiegu.

Wyniki badania

Biopsja piersi jest badaniem wykorzystywanym do postawienia ostatecznej diagnozy w przypadku podejrzenia nowotworu. Prawidłowe rozpoznanie raka sutka może być postawione wyłącznie w oparciu o wyniki otrzymane z przeprowadzonych badań cytologicznych oraz histopatologicznych pobranego materiału. W znacznej większości przypadków, bo aż w 80% wykryte w piersiach zmiany mają charakter łagodny. Najczęściej nie wymagają również dodatkowego leczenia, są to głównie niewielkie zwapnienia oraz niesymetryczne zagęszczenie tkanek gruczołu piersiowego.

Biopsja piersi
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: