Biopsja skóry


Biopsja skóry jest badaniem diagnostycznym polegającym na pobraniu wycinka skóry ze zmienionego chorobowo lub pozornie zdrowego miejsca na skórze. Pozycja, jaką pacjent przyjmuje podczas zabiegu zależna jest od miejsca pobrania wycinka.

W przypadku pobierania skóry z twarzy lub kończyn górnych pacjent siedzi, a w przypadku pobierania wycinków z tułowia czy też kończyn dolnych leży. Przed wykonaniem biopsji lekarz podaje choremu w postaci zastrzyku środek znieczulający, najczęściej lidokainę. Wycinek skóry pobierany jest w taki sposób, aby obejmował zmianę chorobową oraz wąski odcinek skóry otaczającej tę zmianę, wówczas możliwe jest przeprowadzenie badania histopatologicznego. Nie pobiera się wycinków z miejsc skóry objętych martwicą, owrzodzonych oraz ze strupami, lecz z wczesnych zmian na skórze. Wycinek pobiera się za pomocą skalpela, a po wykonaniu biopsji nakłada opatrunek ze środkiem zapobiegającym krwawieniu. Jeśli biopsja jest wykonywana w miejscach silnie krwawiących, na przykład na wargach lekarz może założyć szwy.

Skóra w przybliżeniuPobrany wycinek jest następnie analizowany w odpowiednim laboratorium, w którym dokonuje się oceny:

 • histopatologicznej – do tego badania konieczne jest pobranie wycinka obejmującego zarówno zmianę chorobową, jak i skórę otaczającą tę zmianę,
 • immunohistochemiczną – do tego badania pobiera się wycinki z bardzo wczesnych zmian skórnych; jednak w przypadku podejrzenia choroby pęcherzowej pobiera się wycinki z otoczenia zmian chorobowych, w przypadku chorób tkanki łącznej ze skóry niezmienionej narażonej na działanie promieni słonecznych (głównie z grzbietu ręki), natomiast dla celów prognostycznych ze skóry osłoniętej nie poddawanej działaniu promieni słonecznych (zazwyczaj z pośladków),
 • ultrastrukturalnej pod mikroskopem.

Badanie może być wielokrotnie powtarzane i wykonywane u osób w każdym wieku, nawet u kobiet ciężarnych.

Wskazania i zastosowanie

Wykonanie biopsji skóry wskazane jest przy diagnostyce stanów zapalnych skóry, nowotworów oraz dermatoz.

Biopsję skóry wykonuje się szczególnie przy podejrzeniu:

 • raka skóry (poza czerniakiem),
 • chorób tkanki łącznej,
 • stanów przednowotworowych skóry,
 • chorób pęcherzowych,
 • chłoniaka skóry,
 • porfirii późnej skóry,
 • chorób skórnych, np. łuszczycy czy też liszaja płaskiego,
 • zapalenia naczyń na tle immunologicznym.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia biopsji skóry jest brak współpracy z pacjentem.

Powikłania i objawy niepożądane

Powikłania po biopsji skóry raczej nie występują. Sporadycznie dochodzi do krwawień z miejsc wycięcia tkanki lub też do infekcji skóry.

Wyniki badania

Wyniki z badania histopatologicznego są dostępne najczęściej po około 10-14 dniach, natomiast badania immunohistochemicznego po około tygodniu. W wyjątkowych sytuacjach wynik badania histopatologicznego można odebrać już po 20-30 minutach, a badania immunohistochemicznego po 4 godzinach od biopsji. Lekarz prowadzący otrzymuje wyniki obu badań w postaci opisu i na jego podstawie może postawić ostateczną diagnozę oraz zaproponować dalsze postępowanie.

Wykonanie biopsji skóry oraz poddanie wycinków dalszym badaniom umożliwia wykrycie ciężkich chorób, a nawet zdiagnozowanie nowotworu skóry.

Biopsja skóry
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: