Biopsja węzła chłonnego


Węzły chłonne to bardzo ważne gruczoły organizmu ludzkiego, które chronią go przed wieloma infekcjami. Odpowiedzialne są za wytwarzanie przeciwciał – limfocytów zwalczających wszelkie bakterie oraz wirusy znajdujące się we krwi. Z tego względu odpowiednia diagnostyka węzłów chłonnych jest bardzo ważna, a najlepszym sposobem wykrywania nieprawidłowości w tych strukturach jest biopsja.

Przed wykonaniem biopsji węzłów chłonnych koniecznie należy poinformować lekarza o:

 • przyjmowanych lekach oraz suplementach diety, także tych bez recepty,
 • uczuleniu na leki, środki znieczulające oraz lateks,
 • skłonności do krwawień,
 • ciąży.

Bezpośrednio przed zabiegiem zabronione jest przyjmowanie płynów oraz jedzenie. Na około 5-7 dni przed planowanym zabiegiem lekarz może także zalecić zaprzestanie przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Biopsja węzła wartowniczegoPodczas badania pacjent powinien leżeć na plecach. Lekarz wykonujący biopsję dezynfekuje miejsce wkłucia, a następnie podaje znieczulenie miejscowe. Po krótkiej chwili za pomocą igły biopsyjnej wkłuwa się w węzeł chłonny i zasysa materiał przeznaczony do dalszej diagnostyki. Badanie trwa najczęściej około 10 minut, jednak zdarza się, że ilość pobranego materiału jest niewystarczająca i konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Biopsja wykonywana jest także przy całkowitym lub częściowym usunięciu węzła chłonnego podczas operacji, wówczas jest to tak zwana biopsja otwarta. W przypadku tego typu zabiegu możliwe jest uzyskanie znacznie większej ilości materiału biologicznego, niż w przypadku biopsji igłowej.

Warto wspomnieć również o bardzo specyficznym tworze, jakim jest węzeł wartowniczy. Jest to pierwszy węzeł chłonny znajdujący się na drodze spływającej chłonki z ogniska nowotworowego. Chłonka z piersi spływa do węzłów chłonnych, które umieszczone są pod pachą, w tak zwanym dole pachowym. Węzłów tych najczęściej jest od 20 do 30, a pierwszym na drodze spływającej chłonki z piersi lub innego narządu w przypadku nowotworów złośliwych jest węzeł wartowniczy. Do tego węzła, jako pierwszego drogą chłonną dostają się przerzuty raka piersi.

Przebieg biopsji węzła wartowniczego wygląda nieco inaczej niż biopsja węzła chłonnego. W celu odnalezienia odpowiedniego węzła w obszarze dołu pachowego wykorzystuje się medycynę nuklearną. Przed wykonaniem biopsji w okolicy guza podaje się znacznik promieniotwórczy i/lub barwnik. Substancje te wstrzyknięte do organizmu zachowują się jak płyn tkankowy i kumulują się w węźle wartowniczym. Dzięki odpowiedniemu wybarwieniu węzeł wartowniczy jest stosunkowo łatwy do zlokalizowania i resekcji. Wycięty materiał poddaje się dalszej diagnozie. Jeżeli wyniki badania wskazują na brak komórek nowotworowych to z bardzo dużym (około 97-procentowym) prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pozostałe węzły chłonne dołu pachowego są wolne od przerzutów.

Wskazania i zastosowanie

Biopsję węzłów chłonnych wykonuje się, gdy:

Badanie to ma duże znaczenie w diagnozowaniu raka oraz wielu infekcji. W przypadku raka piersi lub też raka skóry (czerniaka) biopsja jest zalecana, ponieważ umożliwia wykrycie przerzutów.

Biopsja wykonywana jest także w celu zdiagnozowania przyczyn takich objawów jak:

 • nocne poty,
 • stała gorączka,
 • ubytek masy ciała.

Biopsja węzła wartowniczego jest wykonywana rutynowo u chorych z:

 • nowotworami gruczołu sutkowego,
 • czerniakiem skóry,
 • kobiet z guzami narządu rodnego,
 • mężczyzn z rakiem prącia.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji węzłów chłonnych oraz węzła wartowniczego jest głównie stan zapalny oraz ropny w okolicy węzła chłonnego, który ma zostać poddany biopsji. Ponadto z biopsji węzła wartowniczego powinno się zrezygnować, gdy:

Powikłania i objawy niepożądane

Najczęstszym powikłaniem po przeprowadzonej biopsji węzłów chłonnych jest krwawienie. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do infekcji lub też do uszkodzeń nerwów. Natomiast w przypadku powikłań po biopsji węzła wartowniczego najczęstszymi objawami niepożądanymi są:

 • bóle,
 • obrzęki chłonne kończyny górnej,
 • uszkodzenia nerwów.

Wyniki badania

Jeśli w wyniku przeprowadzonej biopsji węzła chłonnego nie wykryto komórek rakowych, to najprawdopodobniej nie znajdują się one także w sąsiadujących węzłach. Natomiast uzyskanie nieprawidłowych wyników może świadczyć o wielu różnych schorzeniach zarówno tych poważnych, jak i łagodnych. Wśród przyczyn powiększonych węzłów chłonnych wymienić można:

 • raka piersi oraz płuc,
 • sarkoidozę,
 • chłoniaka nieziarniczego,
 • ziarnicę złośliwą,
 • infekcje, między innymi gruźlicę oraz chorobę kociego pazura.

Bardzo często nowotwory dają przerzuty do węzłów chłonnych, gdzie za pomocą biopsji możliwe jest ich wykrycie, a następnie dobranie odpowiedniego dla wykrytego stadium nowotworu sposobu leczenia.

Biopsja węzła chłonnego
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: