Histerosalpingografia


Histerosalpingografia (HSG) jest to badanie radiologiczne, które ma na celu zobrazowanie jamy macicy oraz jajowodów. Odmianą tego badania jest histerografia, która jednak ogranicza się jedynie do uwidoczniania jamy macicy. HSG polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki odpowiedniego środka cieniującego. W trakcie podawania tego środka rozprzestrzenia się on stopniowo w jamie macicy, jajowodach, a następnie również w jamie otrzewnej. W histerosalpingografii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, a badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Dzięki pochłanianiu przez podany kontrast promieniowania rentgenowskiego na zdjęciu możliwe jest dokładne obejrzenie jajowodów i jamy macicy. Badanie HSG powinno być wykonywane maksymalnie do 10 dnia cyklu menstruacyjnego, czyli do 10 dnia po pierwszym dniu krwawienia.

Histerosalpingografia jest badaniem inwazyjnym i powinno być przeprowadzane wyłącznie na zalecenie lekarza. Przed HSG konieczne jest wykonanie USG domacicznego oraz rozmazu mikrobiologicznego z pochwy.

Obraz z histerosalpingogramuDo badania trzeba się również odpowiednio przygotować. Dzień przed pacjentka powinna zjeść lekką kolację, natomiast w dniu badania możliwe jest zjedzenie jedynie bardzo lekkiego śniadania. W dniu badania konieczne jest także wykonanie lewatywy, a na 20 minut przed badaniem podanie doodbytniczo środka rozkurczowego. Histerosalpingografia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, jednak samo badanie jest bezbolesne. Ból pojawia się przy niedrożności jajowodów, gdy podanie środka cieniującego podnosi ciśnienie.

Badanie wykonywane jest na stole rentgenowskim, w pozycji, która przypomina pozycję ginekologiczną. Lekarz zakłada wówczas kobiecie wziernik dopochwowy oraz podaje środek kontrastujący do dróg rodnych przy pomocy specjalnego aparatu. Cały proces lekarz może obserwować na monitorze aparatu rentgenowskiego. Badanie trwa około 20 minut, w czasie których lekarz wykonuje najczęściej dwa lub też trzy zdjęcia rentgenowskie, wśród których:

 • pierwsze jest wykonywane zaraz po tym jak kontrast wypełni jamę macicy,
 • drugie wykonywane jest, gdy kontrast wypełni jajowody,
 • trzecie wykonuje się w celu odpowiedniego uwidocznienia zrostów w jamie macicy lub też innych zmian.

Jeżeli wynik badania nie jest prawidłowy najczęściej wykonuje się jeszcze laparoskopię lub histeroskopię w celu weryfikacji prawidłowości wyniku.

Wskazania i zastosowanie

Histerosalpingografia stosowana jest w diagnozowaniu nieprawidłowości związanych z budową jajowodów oraz macicy. Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce niepłodności, jednak dzięki tej metodzie możliwa jest również ocena budowy i diagnozowanie schorzeń narządów rodnych.

Przeciwwskazania

Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem kontrastu, nie może być więc stosowane u kobiet uczulonych na środek cieniujący. Ponadto przeciwwskazaniem, jednak tylko czasowym, jest krwawienie miesiączkowe, badanie nie może być wykonane nawet, jeżeli krwawienie jest tylko śladowe.

Powikłania i objawy niepożądane

Badanie bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek objawy niepożądane, pojawiają się one jedynie w 1% przypadków. Wśród najczęściej występujących powikłań wymienić można infekcje narządów miednicy mniejszej. Jednak pojawiają się one zazwyczaj przy współistniejących chorobach jajowodów. W rzadkich przypadkach dochodzi wówczas do całkowitego zniszczenia jajowodów, w wyniku, czego muszą być one później usunięte. Dlatego jeżeli w ciągu dwóch dni po badaniu pojawia się gorączka lub ból należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Czasami po badaniu zdarzają się również omdlenia, które są związane z oszołomieniem po wykonanej procedurze.

Kolejnym powikłaniem rzadko pojawiającym się po badaniu są plamienia. Najczęściej występują one do dwóch dni po badaniu. Pacjentka powinna poinformować swojego lekarza, jeżeli plamienia zamienią się w obfite krwawienie.

Wystąpić może również alergia na kontrast. W rzadkich przypadkach okazać się może, że pacjentka uczulona jest na jodynę znajdującą się w środku kontrastującym wykorzystywanym w badaniu. Dlatego przed badaniem koniecznie należy poinformować lekarza o uczuleniu na jodynę, dożylne środki kontrastujące lub też owoce morza.

Wyniki badania

Wynik badania przedstawiany jest na kliszy, czasami w formie filmu z dołączonym opisem.

Wyniki histerosalpingografii mogą wykazać:

 • zrosty śródmaciczne,
 • zrosty przydatkowe,
 • choroby endometrium,
 • guzy macicy,
 • polipy,
 • nieprawidłowości w budowie jajowodów,
 • niewydolność szyjki macicy,
 • niedrożność jajowodów,
 • niedorozwój macicy,
 • nieprawidłowości w budowie macicy,
 • gruźlicę narządów rodnych.
Histerosalpingografia
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: