Optyczna tomografia koherencyjna


Optyczna tomografia koherencyjna (OCT), czyli tomografia optyczna z użyciem światła częściowo spójnego to metoda diagnostyczna, która pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość podpowierzchniowych obrazów materiałów, które przepuszczają światło. Jest to bardzo nowoczesna i jednocześnie nieinwazyjna technika obrazowania. Wykorzystuje zjawisko rozpraszania światła w poszczególnych warstwach badanych tkanek. Optyczna tomografia koherencyjna nazywana bywa także biopsją optyczną przez wzgląd na możliwość bezkontaktowego wniknięcia w głąb tkanek. Badanie stosowane jest przede wszystkim w diagnostyce medycznej, w celu uzyskania trójwymiarowego obrazu tkanek, szczególnie w okulistyce do nieinwazyjnego badania oczu.

OCT nie wymaga ze strony pacjenta wykonywania żadnych wstępnych przygotowań. Bezpośrednio przed badaniem konieczne jest jedynie zastosowanie kropli rozszerzających źrenicę. Samo badanie przeprowadzane jest najczęściej już po 15 minutach od zastosowania kropli, które zdecydowanie ułatwiają jego wykonanie.

Optyczna tomografia koherencyjnaPrzed badaniem pacjent siada i opiera głowę na specjalnej podpórce. Osoba badająca ogląda na ekranie specjalnego monitora obraz dna oka i rejestruje przekroje wybranych jego elementów. Badanie to może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych.

Wskazania i zastosowanie

Optyczna tomografia koherencyjna znalazła liczne zastosowania, szczególnie w okulistyce. Może być stosowana przy chorobach siatkówki, a także w leczeniu jaskry. Pozwala wówczas na ocenę rozmiarów uszkodzeń włókien nerwu wzrokowego, które wywoływane są przez chorobę.

Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna zostać przebadana przy pomocy optycznej tomografii koherencyjnej. Może to pomóc w zapobieżeniu ślepocie będącej następstwem zmian zachodzących w oku na skutek cukrzycy.

Ponadto optyczna tomografia koherencyjna pozwala między innymi na:

  • diagnozowanie zmian w grubości siatkówki oka,
  • ocenę odwarstwień centralnej siatkówki oraz nabłonka barwnikowego,
  • zidentyfikowanie oraz zlokalizowanie obrzęku.

Wśród bezwzględnych wskazań do wykonania optycznej tomografii koherencyjnej wymienia się przede wszystkim:

  • zwłóknienie przedplamkowe,
  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
  • nowotwory,
  • znamiona barwnikowe naczyniówki,
  • makulopatię cukrzycową, a także obrzęk plamki innego pochodzenia,
  • centralną retinopatię surowiczą,
  • wczesną diagnostykę oraz monitorowanie jaskry.

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania.

Powikłania i objawy niepożądane

Badanie jest całkowicie bezbolesne. Może jednak przyczyniać się do uczucia zmęczenia oraz dezorientacji, szczególnie u pacjentów w wieku podeszły. Promieniowanie wykorzystywane przez aparat jest bezpieczne dla oka, a badanie może być powtarzane wielokrotnie.

Wyniki badania

Wyniki najczęściej są gotowe już po kilku – kilkunastu minutach od wykonania badania. Pacjent otrzymuje je w postaci wydruku uzupełnionego opisem.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: