Rezonans magnetyczny (MRI)


Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego określane w skrócie MRI, od angielskiej nazwy magnetic resonance imaging jest nieinwazyjną metodą, która pozwala uzyskać obraz wnętrza ciała o wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do innych metod stosowanych do obrazowania rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz naturalne właściwości magnetyczne molekuł wody w ciele. Badanie to jest dzięki temu bardzo bezpieczne i może być stosowane nawet u dzieci.

Do badania niekoniecznie trzeba przystępować na czczo, lecz zaleca się zaniechanie spożywania pokarmów na kilka godzin przed badaniem. Cukrzycy natomiast powinni o odpowiedniej porze zjeść posiłek oraz przyjąć insulinę, a na badanie zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia. Przed badaniem nie należy palić papierosów.

Konieczne należy poinformować radiologa o wszystkich metalowych czy też elektronicznych implantach znajdujących się ciele, takich jak zastawki serca, implanty uszne czy też metalowe śruby w kościach. Mogą one zakłócać obraz lub nawet być bardzo niebezpieczne dla pacjenta podczas badania.

Aparat do rezonansu magnetycznego (mri)Przed wejściem do sali gdzie ma być wykonywane obrazowanie należy zostawić wszystkie metalowe i elektroniczne przedmioty, do których należą między innymi: spinki do włosów, zegarki, protezy dentystyczne, telefony komórkowe czy też okulary. Konieczne może być także zmycie makijażu ze względu na zawartość metali w wielu kosmetykach.

Całe badanie trwa zazwyczaj od 15 minut do godziny, jednak czasami przedłużyć się może nawet do 3 godzin. W trakcie obrazowania rezonansem magnetycznym pacjent powinien znajdować się w bezruchu, ponieważ każdy ruch powoduje zamazanie obrazu. Podczas badania maszyna wytwarza charakterystyczny dźwięk, który czasami może być nieprzyjemny dla pacjenta. Jednak jest to normalne i nie należy się obawiać. Często pacjenci dostają wygłuszające słuchawki, dzięki czemu dźwięk ten nie jest tak dokuczliwy.

Wskazania i zastosowanie

Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego daje możliwość obrazowania tkanek miękkich, kości oraz praktycznie wszystkich wewnętrznych struktur ciała człowieka. Możliwa jest dzięki temu ocena zmian chorobowych różnych obszarów ciała.

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest szczególnie wskazane przy:

 • ocenie anatomicznych struktur kanału kręgowego,
 • zaburzeniach neurologicznych,
 • ocenie przestrzeni płynowych,
 • podejrzeniu zmian nowotworowych,
 • badaniach angiografii rezonansu magnetycznego naczyń mózgowia,
 • schorzeniach kątów mostowo-móżdżkowych,
 • chorobach degeneracyjnych i demielinizacyjnych,
 • ocenie narządu ruchu, między innymi: stawów kolanowych, stawów skokowych, obręczy barkowej, stawów rąk i stóp oraz stawów biodrowych,
 • zmianach zapalnych,
 • zmianach ogniskowych narządów miąższowych oraz ich różnicowaniu,
 • różnicowaniu zmian ogniskowych nadnerczy,
 • chorobach dużych naczyń.

Przeciwwskazania

Ze względu na fakt, że podczas badania MRI pacjent narażony jest na oddziaływanie silnego pola magnetycznego nie powinno być ono wykonywane u pacjentów z metalowymi implantami lub wszczepionymi aparatami różnego rodzaju. Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania badania są:

 • rozrusznik serca – działanie rezonansu może zakłócać pracę rozrusznika, co jest niebezpieczne dla pacjenta,
 • implanty ślimakowe,
 • niektóre zastawki serca,
 • metalowe klipsy na tętniakach mózgu,
 • metalowe implanty ortopedyczne, takie jak: sztuczne stawy, druty, śruby oraz stabilizatory,
 • neurostymulatory,
 • metalowe odłamki znajdujące się w ciele pacjenta, np. opiłki żelaza.

Warto zaznaczyć, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem o wykonania badania MR (rezonansu magnetycznego), jednak konieczne jest poinformowanie lekarza o tym fakcie. Przeciwwskazaniem nie są również: klipsy hemostatyczne, implanty dentystyczne, stenty w naczyniach wieńcowych (badanie można wykonywać po 8 tygodniach od wszczepienia stentu), implanty soczewek oraz wkładki domaciczne (konieczne jest sprawdzenie czy wkładka nie została wykonana ze stali).

Powikłania i objawy niepożądane

Gdy pacjent przed badaniem otrzymuje środek cieniujący możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej. Bardzo rzadko pojawiają się powikłania takie jak: zaczerwienienia skóry, nudności, pokrzywka, wymioty, przyspieszona praca serca, skurcz oskrzeli i duszności, zatrzymanie pracy serca, zatrzymanie oddechu, spadek ciśnienia krwi, zanik ciśnienia krwi z możliwością śmierci pacjenta.

Jednak ryzyko pojawienia się powikłań jest zdecydowanie mniejsze niż przy podawaniu substancji kontrastowych zawierających w swoim składzie jod, które są powszechnie wykorzystywane przy zdjęciach rentgenowskich oraz przy tomografii komputerowej.

Natomiast wykorzystywanie preparatów zawierających gadolin w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia nerkopochodnego włóknienia układowego.

Wyniki badania

Wyniki badania, czyli zdjęcia i ich opis gotowe są już kilka minut po badaniu. Zazwyczaj można je odebrać po kilku godzinach lub następnego dnia.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest obecnie jedną z podstawowym metod diagnozowania obszaru głowy, a w szczególności mózgu. Dzięki tej metodzie możliwe jest precyzyjne określanie rozmiarów mózgu i jego płatów. Za pomocą rezonansu magnetycznego można wykrywać guzy mózgu, guzy płuc naciekające na klatkę piersiową, guzy serca, guzy kanału nerwowego, procesy zapalne w kręgosłupie i otaczających go przestrzeniach, nowotwory oraz przerzuty nowotworowe jeszcze przed pojawieniem się wyraźnych objawów klinicznych i dyskopatie oraz wiele innych przypadłości. Badanie MR doskonale uwidacznia struktury układu mięśniowego i szkieletowego, które są niewidoczne podczas innych badań – np. szpik kostny. Jest również pomocny w badaniu mięśnia sercowego dzięki dobremu uwidocznianiu jam serca. Doskonale sprawdza się także w przypadku układu nerwowego, co jest przydatne przy chorobach otępiennych, takich jak Alzheimer czy stwardnienie rozsiane.

Rezonans magnetyczny (MRI)
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: