Kolposkopia


Kolposkopia jest bardzo prostym badaniem mającym na celu obejrzenie powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, a także pochwy oraz sromu. Do badania wykorzystywane jest specjalne urządzenie optyczne – kolposkop.

Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Przed rozpoczęciem kolposkopii lekarz zakłada samotrzymający wziernik pozwalający na dokładne uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Następnie do środka wprowadzany jest tzw. tubus optyczny. Lekarz dokładnie ogląda tarczę części pochwowej, a następnie usuwa wydzielinę pokrywającą szyjkę macicy. Po zmyciu części pochwowej roztworem chlorku sodu lekarz ponownie przeprowadza badanie. Następnie część pochwowa przemywana jest roztworem kwasu octowego lub kwasu mlekowego. Jest to bardzo ważny etap badania, ponieważ na jego podstawie możliwe jest określenie charakteru występujących zmian.

Jeżeli istnieje podejrzenie występowania dużych zmian przednowotworowych lub też nowotworowych, to konieczne jest pobranie wycinka oraz wyskrobin z kanału szyjki macicy – biopsja szyjki macicy. Czynności te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Ostatnim etapem badania jest barwienie szyjki macicy za pomocą jodyny.

KolposkopZazwyczaj przed kolposkopią zaleca się wykonanie cytologii. Pozwala to zwiększyć czułość diagnostyczną badania.

Na kilka dni przed wykonaniem kolposkopii (do 7 dni) nie powinno się:

  • dokonywać irygacji pochwy,
  • poddawać się badaniu ginekologicznemu,
  • współżyć seksualnie.

Wszystkie te czynności mogą negatywnie wpłynąć na ocenę obrazu kolposkopowego.

Wskazania i zastosowanie

Kolposkopia umożliwia zdiagnozowanie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. W tym stadium wyleczalność choroby wynosi 100%. Dokładność tej metody w diagnostyce raka szyjki macicy ocenia się na ok. 79-97%. Kolposkopia umożliwia postawienie diagnozy już w ciągu kilku minut, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Wśród innych wskazań do przeprowadzenia kolposkopii wymienić można:

  • pobranie wycinka tkanki,
  • określenie rodzaju zabiegu jaki powinien być wykonany na szyjce macicy, pochwie oraz sromie,
  • ocenę czy zmiana chorobowa została usunięta w całości.

Przeciwwskazania

Badanie nie jest wykonywane podczas krwawienia miesiączkowego.

Powikłania i objawy niepożądane

Po wykonaniu badania nie występują powikłania. Kolposkopia może być wykonywana wielokrotnie u kobiet w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych.

Wyniki badania

Według badania kolposkopowego zmiany w szyjce macicy podzielić można na 4 grupy:

  • prawidłowe obrazy kolposkopowe – grupa 1,
  • nieprawidłowe obrazy kolposkopowe – grupa 2,
  • niejasne obrazy kolposkopowe – grupa 3,
  • inne obrazy kolposkopowe – grupa 4.

Wykazanie obecności zmian z 2 oraz 3 grupy jest wskazaniem do wykonania wymazów cytologicznych z szyjki macicy lub też do pobrania wycinków celowanych.

Wynik badania jest przekazywany jako opis. Czasami dołączane są do niego rysunki lub zdjęcia.

Kolposkopia
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: